napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna zachowanie kota czynności instynktowne


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
CZYNNOŚCI INSTYNKTOWNE

Czynności instynktowne są wrodzonym sposobem zachowania w określonych sytuacjach życiowych. Są one sterowane przez centralny system nerwowy poza sferą świadomości w sposób zakodowany genetycznie. Do wywołania i właściwego przebiegu czyności instynktownej niezbędne są określone bodźce kluczowe. Szelest lub drapanie pobudzają kota do szukania i polowania na zdobycz. Zarówno ćwiczenie, jak i doświadczenie wpływają w życiu kotów na sposób zachowania. Ich rozwój cechuje wzrastająca zręczoność. Do czynności instynktownych dołącza się postępowanie wyuczone, czyniąc kota zdolnym do różnorodnych osiągnięć.

Kot, który należy do ssaków wysoko rozwiniętych, zdolny jest do wyciągania ze swych przeżyć wniosków, które moga okazać się korzystne dla jego dalszego postępowania. U kotów trzymanych stale w ciasnym pomieszczeniu, przebywających w mieszkaniu lub w klatce, niektóre sposoby działania stają się zbyteczne, straciły bowiem swe początkowe znaczenie.

Niektóre odruchy, które nie mogą być rozładowane prowadzą do zahamowań, albo rozładowywane są na obiektach zastępczych. Przejawia się to często w beztroskich zabawach kotów, jak np. uganianiu sie za papierową kulką, co jest czynnością zastępującą polowania. Również zachowania seksualne, zwłaszcza z braku partnera gotowego do skojarzenia, to rozładowuje na innych obiektach.

Koty mogą przywiązać się do człowieka silniej niż do swego terytorium.Wspólne życie z ludźmi rozbudza zdolności kota i pozwala na osiągnięcia, które świadczą o wysokim stopniu rozwoju jego inteligencji. Możliwość rozwoju psychicznego kota zależy od jego indywidualnych predyspozycji, a również od podniet,jakich dostarcza środowisko. Jeśli właściciel poświęca kotu nieco uwagi, jeśli włącza opiekę nad nim do codziennych czynnoći, wtedy i kot zachęcony jest do zabaw i prób swych możliwości.

Koty dopasowują się do zwyczajów i cech ludzi w swoim otoczeniu. Pociąg do zaspokajania ciekawości i wyostrzony zmysł obserwacji pozwalają nie przegapić korzystnych dla nich okazji. Z uporem i przebiegłośicią dążą one do osiągnięcia swoich celów i potrafią wykorzystać dla siebie ludzkie słabości. Niektóre koty potrafią oddziaływać psychologicznie na swego właściciela. Przez zrzucanie przedmiotów czy drapania wyściełanych mebli kota stara się oddziaływać na ludzkie nerwy i wymusić wypuszczenie na dwór lub wstęp do sypialni. Pamięć kota w połączeniu z jego doskonałym orientowaniem się w czasie i przestrzeni, umożliwia mu zadziwiajace osiągniecia. Koty zapamiętują stale powtarzające się wydarzenia.


© 2000 - 2005 Ewa Pamrowska
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę