napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna dlaczego kochamy koty? kocur czy kotka?


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
KOCUR CZY KOTKA?

Jeśli domowy kociak zostanie poddany zabiegowi sterylizacji, jego płeć nie stanowi odtąd większego problemu. Samiec czyli kocur jest uważany za zwierzę, które trudno utrzymać w domu, jako że najchętniej spędza całe dnie na poszukiwaniu kotki w rui i wraca, aby się wyspać i najeść. I chociaż kocur może wykazywać wspaniałe cechy wobec ludzi, to przecież strzyka moczem w domu, aby zaznaczyć swój teren. Niektóre samce, w tym samym celu, pozostawają w różnych częściach domu swoje odchody. Kocury spędzają dużo czasu poza domem; często dochodzi pomiędzy nimi do walk o samice albo o terytorium. Im kocur starszy tym intensywniejszy jest charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Zdecydowanie mniej kłopotliwe do trzymania w domu są niewysterylizowane samice. Z nimi trudno jednak wytrzymać w okresie rui, ponieważ głośno nawołują samców. Specjaliści i hodowcy zalecają przeprowadzenie zabiegu sterylizacji na kotach trzymanych w domach.


Wiele razy spotkałam się z problemem ustalenia płci u młodych kotów. A to takie proste.
Wystarczy zwrócić uwagę na odległość pomiędzy otworem odbytowym a płciowym o zwężonym kształcie, która jest nieduża u samic, u samców odległość ta jest większa, a kształt otworu płciowego jest bardziej zaokrąglony.

Czy wiesz, że..

To wskazówka dla osób skłonnych do uczuleń. Jak wykazały badania, kocury produkują o wiele więcej alergizującego białka niż kotki, a to za sprawą testosteronu, hormonu wytwarzanego przede wszystkim w jądrach. Jeśli jednak samiec zostanie wykastrowany, jego organizam wydziela testosteron w minimalnych ilościach. Taki kot jest równie niegroźny jak kotka.

Na podstawie książki:"Kot" z serii Dbaj o swoje zwierzęta


Projekt i wykonanie
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę