napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna zachowanie kota kocia mowa


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
KOCIA MOWA

Mina kota mówi wiele o jego odczuciach. Najważniejsze są uszy: płasko położone oznaczają strach, wąsy: nastroszone lub rozluźnione oraz szerokość źrenic, która zależy od mocy światła.Kot "mówi" całym ciałem.

Koty mogą w bardzo różny sposób przejawiać swe uczucia oraz porozumiewać się ze sobą. Mogą one wydawać różnorodne, odpowiednio modulowane dźwięki, zmieniać mimikę oraz pozycje ciała. Również ruchy łaszących się kotów sygnalizują nastroje, oznajmiają ich reakcje na bodźce zewnętrzne i gotowość do określonych zachowań.

Warto go uważnie obserwować. Poniższe przykłady zachowania kota pozwolą lepiej nam zrozumieć pupila

Przechadza się z podniesionym ogonem. Nic złego się nie dzieje. W ten sposób kot pokazuje, że jest zadowolony, zrelaksowany i panuje nad sytuacją.

Wygina grzbiet w łuk. Twój ulubieniec jest zdenerwowany ! Stara się zastraszyć przeciwnika. Napuszywszy sierść - "rośnie", a wszystko po to, by zademonstrować naturę dzikiego drapieżcy

Kuli się. To oczywisty sygnał, że zwierzę jest wystraszone. Zachowuje się tak, gdy czuje zagrożenie. Kuli swe ciało na znak uległości i poczucia niższości.

Chowa ogon między tylne łapy. Ta reakcja dowodzi, że kot czuje się nieswojo. Znajduje się poza swoim terytorium, co wywołuje u niego napięcie. W każdej chwili może czmyhnąć.

Miauczy po nocach. Oznacza to, że twój pupil jest w okresie rui. Poza miauczeniem, będzie również okazywał niepokój i łatwo się irytował. Jeżeli jest samcem, może na dodatek skropić wszystkie kąty twojego domu moczem, by oznaczyć swoje terytorium

Ociera się o twoje nogi. Tym - jakże częstym zachowaniem kot okazuje radość na twój widok. Jest zadowolony i pełen wdzięczności. To sygnał przywiązania, szacunku i całkowitego oddania. Zwierzak dopomina się również o twoją uwagę i pieszczoty.

O osobliwościach kociej mowy

Kot głosem potrafi delikatnie pytać i natarczywie żądać. Krótki, głośny dźwięk może być wyrazem radości z powitania, lub też, gdy do kota odzywa sie obca mu osoba, może świadczyć o jego przyjaznym nastawieniu. Kot cierpiący zdradza mimo woli swój stan wydając wysokie, syczące tony. Dźwięki proszące i żalące wyrażają prośbę, ale także niechęć lub ból. Mogą none nasilić się aż do rozpaczliwego wołania o pomoc. Głośne krzyki oznaczają też niekiedy skargę, na przykład gdy kot zbyt długo pozostawiony został sam. Głód może być objawiany w podobny sposób.

Istnieją rozmaite rodzaje głosów kierowanych do właścieciela, mających w dobitny sposób przekazać żądania zwierzęcia. Niekiedy z tych dźwięków drażnią ludzkie uszy i nerwy. Niektóre koty potrafią wydawać tony wysokie, delikatne i stopniowo zanikające, jak gdyby zwierzę ginęło już z głodu. Najczęściej robią tak koty rozpieszczone, które koniecznie chcą wymusić otrzymanie jakiegoś ulubionego przymaku nawet wówczas, gdy ich stół jest już bogato zastawiony innymi smakowitymi pokarmami. Tony o narastającej intensywności należy rozumieć jako formę groźby, oznakę niepohamowanej wściekłości, często zresztą z domieszką strachu. Dla ludzkiego ucha szczególnie dokuczliwe są nadzwyczaj głośne wrzaski wydawane przez kocury podczas ich wojowiniczych rozpraw oraz przez kotki w czasie aktów krycia. Tony gruchajace odpowiadaą delikatnym odczuciom, które kot chce przekazać w okresie godowym swemu partnerowi, lub które wydaje samica, karmiąc swe młode.

Niektóre koty wyraźnie odpowiadają na głos człowieka i niekiedy może dojść do prawdziwej rozmowy między człowiekiem i kotem. Przy tym okazuje się ponownie, że koty nie tylko rozporządzają szeroką skalą wypowiedzi swego zwierzęcego lub ludziego partnera. Na koty oddziałują nie tyle ludzkie słowa, ile intonacja, w której zostały one wypowiedziane. Szczególnie jednostaje, powolne przemawianie do kota niskiem głosem wzbudza jego zaufanie, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych zwierząt domowych. Większość kotów odpowiada chętnie na wabiące je delikatne i pieszczotliwe dźwięki. Koty są też wrażliwe na hałas. Mruczenie kota oznacza najczęściej jego dobre samopoczucie.

Kot odpoczywający wygodnie mruczy głośno zwykle aż do momentu, kiedy zmorzy go sen. Jeśli kot zauważy, że przygotowany jest dla niego smakowity pokarm, nierzadko głośno mruczy z wdzięczności, a u zwierząt pełnych temperamentu mruczenie to jest przerwane cichymi okrzykami radości. Już małe kocięta mruczą, gdy przysuwają się do matczynych sutków. Choć mruczenie wyraża zadowolenie i ustępliwość, może ono także zdradzać w grzecznej formie niechęć, a nawet gniew. Najpierw mruczenie stopniowo nasila się lub zostaje przerwane. Kot, który wbrew swej woli jest przytrzymywany lub głaskany wyraża niekiedy swe wzrastające niezadowolenie gniewnym mruczeniem. Doświadczenie uczy, że niekiedy mruczą koty chore, a nawet umierające. Trudno w pełni wytłumaczyć ten sposób zachowania


Projekt i wykonanie
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę