napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna dlaczego kochamy koty osiedliny kota


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
MIESZKANIE DLA KOTA


Zanim staniemy się właścicielem kota

Nabycie jakiegoś zwierzęcia oznacza wzięcie za niego odpowiedzialność. Kot nie jest przedmiotem, którym można się pobawić przez pewien czas i porzucić.
Przed przyjęciem zwierzęcia do domu trzeba się zastanowić czy będziemy mogli:
stworzyć warunki, w których będzie się ono dobrze czuło i rozwijało i w których współżycie z mieszkańcami domu i sąsiadmi będzie przebiegało bez zakłóceń.
znaleźć czas na opiekę nad nim,
pokrywać koszty jego utrzymania

Dbałość o kota wymaga czasu, a oprócz ponoszonych trudów niekiedy także i rezygnacji z własnej wygody. Od ilości czasu poświęconego kotu zależy jego dobre samopoczucie i zadowolenie właściciela. Utrzymanie zaś nawet jednego małego kotka, związane z właściwym odżywianiem, pociąga za sobą koszty. Kot ptrzebuje jednak nie tylko pożywienia, ale chciałby także, aby człowiek poświęcał mu nieco uwagi, odezwał się do niego, pogłaskał. W przeciwym razie staje się lękliwy i smutny.

Każdy kot zakłóca niekiedy łąd i porządek w mieszkaniu. Czynią to zwłaszcza młode zwierzęta, które lubią się bawić. Toteż pedantyczna pani domu, zanim przyjmie kota do mieszkania, musi starannie rozważyć tę decyzję. Należy zastanowić się, czy miłośc do kota da się pogodzić ze wszystkimi naszymi przyzwyczajeniami. Gdzie podzieje się kot i kto o niega zadba, gdy udamy się w podróż lub np. pojedziemy na urlop?. A ponadto, czy kot "pasuje" do innych zwierząt, które już mamy w domu? Nie ma reguł trzymania razem wielu zwierząt rozmaitych gatunków. Zgodne współżycie zwierząt zależy od cech poszczególnych osobników, warunków mieszkaniowych, a także od cierpliwośći i zręczności właściciela.

Przyzwyczajanie kota do nowego otoczenia

Kot wyrwany ze swego dotychczasowego otoczenia i przyniesiony do całkowicie nowego środowiska odczuwa przede wszystkim strach. Człowiek musi starać się uwolnić go od tego uczucia. Gesty i słowa są środkiem porozumiewania się, także wtedy, gdy kierowane są do kota. Zarówno przyjazne mówienie do kota spokojnym, kojącym tonem, jak i powolne, ale pewne ruchy np. głaskanie, wzbudzają w nim zaufanie.

Koty to zwierzęta, które niezbyt łatwo akceptują zmiany w swoim otoczeniu. Z tego powodu należy wcześniej przedsięwziąć odpowiednie przygotowania. Trzeba zdecydować, gdzie znajdzie się miejsce dla przybysza, zanim zaprzyjaźni się on z domem, domownikami i innymi zwierzętami (jeśli je mamy). Musimy mieć pewność, że kot nie będzie mógł uciec, nie będzie mógł się nigdzie wczołgać, aby się ukryć, i w efekcie nie zostanie w swojej kryjówce np. uwięziony. Koty potrafią się wcisnąć w niezwykle małe otwory, wiele kotów ukrywa się w kominkach.

Sprawiamy przybyszowi jego własną kuwetę, a także miski do jedzenia i picia. Posłanie powinno być ciepłe i przytulne, dające kotu poczucie bezpieczeństwa pomiędzy dziwnymi przedmiotami znajdującymi się w jego nowym domu. Gdy sądzimy, że się zaklimatyzował robimy wokół niego zamieszanie powtarzając przy tym jego imię. Przekonamy się wówczas czy nas zaakcepotwał, wyrazi to pocierając czoło i pyszczek o nasze ręce i nogi. Nie wolno postępować tak, żeby nasi starzy ulubieńcy czuli się zazdrośni o nowego członka rodziny, nie wolno ich straszyć i onieśmielać. Przybyszowi należy poświęcić szczególnie dużo uwagi, aby ułatwić mu zadomowienie się.

Na podstawie książki:"Kot" z serii Dbaj o swoje zwierzęta


Projekt i wykonanie
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę