napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna abc kociego zdrowia czego potrzebuje kot


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
CZEGO POTRZEGUJE KOT

Miseczki z jedzeniem i z wodą oraz kocia toaleta niech stoją zawsze w tym samym miejscu. Daj kotu kilka dni, żeby mógł spokojnie obejrzeć nowy dom. Zaobserwuj, gdzie się najchętniej kładzie i tam urządź mu miejsce do spania.

Jeśli przygarnęłaś bezpańskie zwierzę, pójdź z nim jak najszybciej do lekarza weterynarii. Gdy masz już zwierzęta, obserwuj, jak wyglądają pierwsze kontakty, że kot może polować na ptaki, chomiki i rybki w akwarium. Z psem, świnką morską czy królikiem też nie zawsze od razu się zaprzyjaźnia.

Jeśli nie chcesz, by kot sypiał z tobą w łóżku, od początku konsekwentnie zabraniaj mu wstępu do sypialni, bo potem trudno będzie go od tego odzwyczaić.

Legowisko. Chociaż koty lubią sypiać w najróżniejszych miejscach - zwłaszcza w twoim łóżku, muszą mieć własne legowisko, np wiklinowy koszyk, okrągłą poduchę lub "igloo". Wiele kotów najlepiej się czuje właśnie w takim domku. Kocie łóżko powinno być miękkie i ciepłe. Ustawiamy je w zacisznym miejscu. Transporter - dzięki niemu bezpiecznie przewieziemy kota np. do weterynarza albo na wakacje. Najlepsze są plastikowe. Na dnie układamy kocyk.

Miseczki na jedzenie i picie. Im cięższe one będą, tym lepiej - bo zwierzak tak łatwo ich nie przewróci. Kocia zastawa powinna się składać z co najmniej dwóch misek - jednej do wody, a drugiej do głównych posiłków. Nie zapominajmy też, że nasz pupil jest czyściochem: miseczki należy myć po każdym posiłku. Zrezygnujmy z płynów do mycia naczyń, bo jeśli nawet kilkakrotnie wypłuczemy miseczkę, koty mogą wyczuć środek chemiczny.

Koty krótkowłose czeszemy zgodnie z kierunkiem włosa najpierw grzebieniem o gęstych zębach, a następnie włosianą szczotką. Robimy to dwa razy w tygodniu po pół godziny. Kota długowłosego trzeba czesać codziennie, przynajmniej przez kwadrans. Jeśli tego nie zrobimy jego futerko sfilcuje się.

Kuwetę możemy kupić odkrytą lub zakrytą. Powinna stać w zacisznym miejscu. Jeśli umieścimy ją w łazience, pamiętajmy, by drzwi były zawsze uchylone. Na dno kuwety kładziemy gazetę lub folię i sypiemy piasek albo żwirek. Ważne jest regularne sprzątanie. Większość kocich czyścioszków nie skorzysta z kuwety, jeśli będzie brudna.

Domowy zwierzak potrzebuje zajęcia. Jeśli skażemy go na nudę, może stać się agresywny. W sklepach zoologicznych jest wiele zabawek; futrzane myszy, kolorowe piłeczki z dzwoneczkami. Wiele radości sprawi zwierzęciu nawet gonitwa za kulką papieru. Kocie zabawki nie powinny być zbyt małe, bowiem zwierzak mógłby je połknąć. Bardzo niebezpieczne dla kotów są wełniane nitki. Podczas zabawy mogą one rozwarstwić się i np. utknąć kotu w przełyku. O wiele lepsze są piłki do tenisa lub drewniane szpulki.

Myszka opleciona grubym sznurem to świetna zabwka, która może jednocześnie służyć kotu do ostrzenia pazurków.

Szelki są niezbędnę, jeśli chcemy wyprowadzić kota na spacer, a nie mamy pewności, że nie ucieknie.

Zwierzę, które nie wychodzi na zewnątrz, musi mieć coś do drapania, by nostrzyć swe pazurki. Lepiej, żeby to nie były twoje meble. Dobrze jest umieścić deskę do drapania lub słup owinięty grubym sznurkiem to najlepszy prezent dla kota.


Projekt i wykonanie
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę