napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna dlaczego kochamy koty? rasowy czy mieszaniec?


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
RASOWY CZY MIESZANIEC?

Większość kotów trzymanych w domach to mieszańce; najczęściej też przyjmowane są pod dach pod wpływem impulsu. Tak łatwo zdobywane zwierzęta zwykle nie są szczepione przeciwko chorobom zakaźnym, nie są też odrobaczane. Konieczna jest wiec w momencie przygarnięcia kota wizyta u weterynarza, aby lekarz przebadał nowego lokatora. Szeroka rozpowszechniona w naszym kraju i na świecie praktyka potwierdza, że mieszańce mogą stać się cudownymi kompanami. Wiele z nich to po prostu piękne zwierzęta, a większość przywiązuje się do swojego opiekuna. Łatwo też się o nie troszczyć. Ich odporność w znacznym stopniu zależy od pochodzenia.

Dachowce są na ogół mniej wymagające i rzadziej chorują. Są często sympatyczniejsze i odważniejsze niż koty rasowe.

To najmniej kłopotliwe stworzenie do trzymania w domu. Zasadniczo nie potrzebują naszej opieki i nie są zbyt wymagające, ale ich reputacja zwierząt niezależnych nie oznacza, że mamy się nimi w ogóle nie zajmować. Jeśli zapewnimy im dobry dom, w rewanżu z ich strony otrzymamy całe lata dającego mnóstwo radości i satysfakcji towarzystwa.


Koty rasowe zwykle kupujemy po głębszym namyśle, choćby z powodu dość sporego wydatku. Zajmujemy się nimy też dużo staranniej niż zwykłymi dachowcami, gdyż mogą być bardziej podatne na choroby związane z przejedzeniem i zbyt małą ilością ruchu. Największe znaczenie przywiązujemy do kociego charakteru. Rasy orientalne i obce, przede wszystkim syjamskie, są dość nietypowe ponieważ przywiązują się do właściciela, od którego wymagają wiele uwagi. Niektóre z nich są hałaśliwe, ale dla większości ludzi ich wdzięk i inteligencja przewyższają kłopotliwe wady. Koty długowłose niezależnie od tego, czy są mieszańcami czy płynie w ich żyłach szlachetna krew, wymagają starannej pielęgnacji.

Na podstawie książki:"Kot" z serii Dbaj o swoje zwierzęta


Projekt i wykonanie
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę