napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna najpopularniejsze kocie rasy


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
KOCIE RASY

Istnieje ponad 100 ras i odmian barwnych kota domowego. Pojęcie kota rasowego pojawiło się wraz z kocimi wystawami. Pierwsza odbyła się w roku 1871 w Pałacu Kryształowym w Londynie. Zaprezentowano wówczas brytyjskie koty krótkowłose i koty perskie. W tym samym czasie odbyła się pierwsza wystawa amerykańska, poświęcona tylko jednej rasie kotów - maine coon.

Przedstawiam charakterystykę tylko niektórych ras - nie jest to strona o kotach rasowych jeśli ktoś poszukuje takiej odsyłam na stronę http://cat.fs.com.pl gdzie opisano ponad 100 kocich ras.


Najważniejsze rasy kotów domowych:
KOTY DŁUGOWŁOSE
KOTY PÓŁDŁUGOWŁOSE
KOTY KRÓTKOWŁOSE
RASY ORIENTALNE


Europejski

Kot europejski to rasa naturalna. Koty te są takie jakimi stworzyła je natura - są naturalnie piękne - każdy jest w stanie to dostrzec. Nie potrzebują żadnych rodowodów, tak jak inne zwierzeta ras naturalnych! W przeciwieństwie do kotów mutowanych przez człowieka. Europejczyk to ruchliwe, krzepkie, wytrzymałe i bardzo odporne na choroby, długowieczne zwierzę, w charakterze którego trudno dopatrzeć się typowych cech. Pewne jest tylko to, że na przyjaźń tego kota trzeba sobie zasłużyć, gdyż swoim uczuciem obdarza on wyłącznie osoby traktujące go z szacunkiem i troską. Występuje w ponad stu odmianach barwnych. W 1983r. uznano go za kota "pełnej krwii". Nie jest więc już zwykłym dachowcem.

Somalijski

legendy wywodzą rodowód tej rasy od świątych kotów Egiptu. Koty somalijskie ( i abisyńskie) mają gęste cętkowane futro i imponujący ogon. Są inteligentne i chętnie się uczą, ale kochają wolność. Nie nadają się do małych mieszkań.

Kartuz

jedne z największych kotów hodowanych przez człowieka. Właściciele twierdzą, że kartuzy to koty obronne. Do domowników odnosza się jadnak przyjacielsko, są spokojne i inteligentne. Cechami charakterystycznymi tej rasy jest wspaniała, wełnista w dotyku, sierść i niezwykle, pomarańczowe oczy.

Syjamski

koty tej rasy hodowano na dworze królewskim w Syjamie. Do Europy prawdopodobnie przywędrowały dzięki...kradzieży. Ponoć w ubiegłym stuleciu kilka tych zwierząt nielegalnie przywiózł do Wielkiej Brytanii pewnien dyplomata. Syjamczyki to koty pełne temperamentu, bardzo ruchliwe i sprytne. Lubią "rozmawiać" ze swymi opiekunami.

Bengalski

Amerykanie lubujący się w kotach postanowili skrzyżować pięknego, dzikiego kot bengalskiego z łagodnym, krótkowłosym kotem amerykańskim. Wyszło im prawdziwe cudo o wspaniałym, centkowanym futerku. Nie ma hodwoli w Polsce.

Norweski leśny

Te czworonogi długo żyły w stanie dzikim w lasach Norwegii. Odziedziczyły po przodkach gęste futro chroniące przed mrozem i mocny kościec. Świetnie się wspinają. Są żywe, wesołe, towarzyskie i lubią dzieci.

Mainkun (maine coon)

jest jednym z największych kotów domowych. Kocury ważą do 10 kg. Rasa występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Mainkun jest łagodny, bardzo przywiązuje się do właścicieli, ale potrzebuje dużej przestrzeni. Uwielbia siedziec na balkonie lub w ogrodzie. Znany jest z tego, że zasypia w dziwacznych miejscach przybierając oryginalne pozy.


Zwisłouchy

pierwszy "kłopouch" przyszedł na świat w 1961r w miocie zwykłych dachowców. Dziś rasa ta przypomina budową ciała brytyjskie koty krótkowłose. Futerko przybiera wszystkie barwy prócz czekoladowej, liliowej i charakterystycznej dla kotów syjamskich.


Rosyjski niebieski

cechą charakterystyczną kotów tej rasy jest niezwykle gęsta, przypominająca plusz, sierść. Składa się ona z dwóch rodzajów włosa. Kot ma bardzo zróżnicowane usposobienie - zależnie od tego, który z przodków da o sobie znać. Najczęściej jest nieśmiałym domatorem i raczej nie wybiera się na dłuższe wycieczki


Amerykański curl

ma charakterystyczne zagięte chrząski uszu. Rasa wcale nie jest pomysłem hodowców. Tę spontaniczną krzyżówkę zauważono po raz pierwszy w 1981r w Kalifornii. Nie ma hodowli w Polsce.


Turecki van

to rasa naturalna wywodząca się z Turcji. Van ma zimą futro długie i jedwabiste, które zrzuca latem i wyglągda jak krótkowłosy. Nazywa się go pływakiem, bo uwielbia zabawy w wodzie. Vany są bardzo oddane swemu właścicielowi, ale nie znoszą przymusu. Nie ma hodwoli w Polsce.


Ragdoll

nazywany bywa szmacianą lalką, bo gdy weźmie się go na ręce, jego mięśnie wiotczeją i staje się bezwładny. Rasa wyhodowana w Kalifornii, występuje w trzech odmianach ubarwienia futra. Idealny kot dla rodzin z dziećmi. Żyje w doskonałej harmonii z innymi zwierzętami domowymi. Nie ma hodowli w Polsce.


Pers

piękny "kanapowy tygrys" - spokojny i łagodny, w pięknych, puszystych futrach są nie tylko dekoracyjne, ale także mądre i uczuciowe. Wśród wielu odmian kolorystycznych tej rasy najżywsze usposobienie mają persy szynszylowe, srebrzyste, złociste, rude, czarne i szylkretowe. Idealny kot do trzymania w mieszkaniu, chętnie jednak wychodzi na zewnątrz.


Burmański

Jest potomkiem brązowej kotki orientalnej sprowadzonej do USA w latach 30. i samca syjamskiego. Rasa byla obiektem współzawodnictwa między amerykańskimi i angielskiemi hodowcami, którzy stworzyli inne odmiany burmańskie. Obecnie istnieje aż 10 wariantów rasy. Kot łatwo przywiązuje się do ludzi, jest przyjazny i skory do zabawy. To urodzony dowódca.


Brytyjski krótkowłosy

rasa ta pojawiła się w wyniku krzyżowania najdorodniejszych okazów zwykłych dachowców. Występują w trzech odmianach kolorystycznych. To inteligentne i pogodne koty, ale nie należą raczej do pieszczochów.

Orientalny

wyhodowano go, krzyżując koty syjamskie z innymi rasami. Koty orientalne to "gadatliwe" zwierzęta. Przepadają za towarzystwem ludzi, ale są zazdrosne wobec rywali. Muszą mieć w mieszkaniu urządzenia umożliwiające ruch i zabawę (np. deskę do wdrapywania się).


Balijski

długowłosa odmiana kota syjamskiego wyhodowana w USA. Jego miekka sierść przypomina futerko gronostaja. Podobnie jak syjamczyki, koty tej rasy uwielbiają być w centrum zainteresowania. Zawsze gotowe do zabawy, przepadają za towarzystwem ludzi.

Devon rex

obie rasy o kręconych włosach, kornwalikską i dewońską, nazwano reksami. Dewoński ma sierść pofalowaną, ale bardziej szorstką od kornwalijskiego. Ten "koci pudel" uwielbia się bawić, a swoje zadowolenie wyraża... machaniem ogona. Z natury domator. Idealny dla alergików - jego sierść nie uczula.


Sfinks

to najbardziej niezwykła kocia rasa całkowicie pozbawiona futerka. Ma tylko delikatny meszek na pyszczku, uszach, stopach i końcu ogona. Sfinksy wyhodowano w Kanadzie, rasę zapoczątkował miot bezwłosych kociąt. Jest to spokojny i przyjacielski zwierzak, ale nie znosi brania na ręce

Projekt i wykonanie
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę