napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna czy wiesz, że...


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
CZY WIESZ, ŻE...

Część tekstów zaczerpnięta z książek Stephena Bakera "Jak żyć z neurotycznym kotem" oraz "Jak żyć z właścicielem neurotycznego kota"

Trochę na wesoło..

Dobrze udokumentowany jest fakt, że koty pod wszelkimi względami przewyższają ludzi. Oto krótkie porównanie:


C Z Ł O W I E KK O T
BUDOWA CIAŁA
Ma 204 kościMa 244 kości
SŁUCH
Ucha ma 6 mięśni. Nie potrafi rozróżniac ważnych dźwięków o wysokiej częstotliwości, jak na przykład otwieranie drzwi do lodówki.Ucho ma 30 mięśni. Dzięki temu kot oszczędza wiele energii, gdyż nadstawiając ucha w kierunku źródła dźwięku, nie musi obracać głowy. Potrafi rozróżniac wazne dźwięki o wysokiej częstotliwości, jak otwieranie drzwi lodówki.
WZROK
Źle widzi w ciemności. Wykazuje tendencję do wpadania na różne rzeczy, nawet na innych ludzi. Często mruga. Widzi w ciemnościach, zwłaszcza kiedy wypatruje nocnej przekąski. Potrafi patrzeć godzinami nie mrugając.
WĘCH
Ma tylko 5 do 20 milionów komórek węchowych i rzadko używa ich do ważnych celów. Ma 67 milionów komórek węchowych i potrafi z odległego pokoju wywęszyć kanapkę z tuńczykiem.
KOORDYNACJA MIĘŚNIOWA
Słaba. Nie najlepiej wdrapuje się na drzewa i szafy Znakomita. Nie ma żdanych trudności z wdrapywaniem się na drzewa i szafy.
KRĘGOSŁUP
Ograniczona giętkość. Większość ludzi ma trudności z dotknięciem palców u nóg, a niektórzy nawet z pochyleniem się, by zawiązać sznurowadła. Może dotknąć tylnych nóg czubkiem nosa, leżąc na grzbiecie. Zawiązywanie sznurowadeł nie sprawia mu żadnych problemów ale większość kotów woli chodzić boso.
FUTRO
Futra ludzi przeważnie wiszą w szafie. Wiele pochodzi z drugiej ręki po jakichś zwierątach np. norkach, lisach. Najwięcej futra rośnie na czubku głowy a i to nie zawsze. Większa częśc ciała pokryta jest futrem - własnym. Koty mogą stawiać włosy na sztorc, kiedy spotykają wroga. Dzięki temu wydają się większe i ważniejsze.
GŁOS
Przekazywanie myśli polega głównie na wielosylabowych słowach i zdaniach. Mówienie podniesionym głosem przez dłuższy czas wywołuje zachrypnięcie. Wydaje mniej dźwięków, ale i tak potrafi dać do zrozumienia, o co mu chodzi. Koty są doskonałymi śpiewakami. Nigdy nie dostają chrypki, nawet po śpiewaniu przez całą noc.
KOLOR
Tylko biały, czarny, żółty i czerwony. Żadnych wzorków. Rozmaite kolory. Także w paski, kropki, krążki, rozetki i łaty. Kolor często zlewa się z tłem w celu kamuflażu- np. z kolorem obić na meblach albo tapet.
OCZEKIWANIE ŻYCIA
Ma tylko jedno życie Ma dziewięć żyć.

Ostatnie badania naukowe potwierdzają, że kocie "miau" powstało po to, aby manipulować ludźmi. Koty to zwierzęta, które wykorzystują swą inteligencję, by naciskając odpowiednie dźwignie, wpływały na ludzkie emocje.
Narząd słuchu kota jest tak zbudowany, by ludzki głos mógł łatwo wpadać przez jedno ucho i wypadać przed drugie. Ucho po lewej stronie odbiera polecenie. Dźwięk przechodzi przez odpowiednie strefy mózgu, w których jest automatycznie odrzucany. Dźwięk zaczyna teraz być traktowany jako element niepotrzebny, którego należy natychmiast się pozbyć. Zostaje usunięty z głowy z minimalną stratą szybkości. Cały proces trwa tylko kila sekund.
Jak mówić "NIE". Wpajanie posłuszeństwa zacznij od polecenia "nie". To powinno być jedno z najważniejszych słów w słowniku twojego kota. "Nie" jest przeciwieństem "tak" - subtelna różnica semantyczna, która często kotom umyka. Z powodu nie do końca zrozumianych te dwa słowa brzmią dla nich niemal identycznie. Prawie równie ważne jak "nie" jest słowo "chodź". Pamiętaj jednak, że wykonanie tego polecenie wymaga ze strony kota pewnego wysiłku, więc możne zechce rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zareaguje. Najlepszym sposobem na przywołanie kota do siebie jest danie mu do tego powodu. Powód ten musi być przekonywujący - kota niełatwo jest przechytrzyć. Zacznij nakrywać od kolacji. Jeżeli jedzenie pachnie smakowicie, kot przyjdzie.
Nie wolno karcić kota - zwłaszcza gdy może cię przy tym usłyszeć. Jeżeli naprawdę musisz wrzeszczeć, zamknij się w łazience i tam sobie pokrzycz. Kluczem do dobrej tresury jest cierpliwość, hard ducha i to co jest znane - i bardzo cenione pośród kotów Pozytywna Argumentacja. Oznacza ona to, że powinieneś bezustannie chwalić swego kota. To ma umacniać jego wiarę w siebie. Praw mu komplementy niezależnie od tego, czy wykonał polecenie, czy też nie. Pamiętaj, że jeśli cię zawiódł, tym bardziej należy podbudowac jego ego. Inaczej, mógłby się czuć winny. Pokaż mu, że ci na nim zależy. Wyrażenia takie, jak "mądry kotek", "kochany kiciuś", niezmiernie pomagają w utrzymaniu dobrych kontaktów z kotem.
Zapomnijcie o wszystkich rysunkach przedstawiających anatomię kota. Budowa kociego ciała jest najprostsza w świecie. Musicie zapamiętać tylko tyle:
Wszystkie 3 częście ciała mają swoje znaczenie: Przód: kota zawiera jego mózg, którego istnieni jest przedmiotem kontrowersji wśród kocich właścicieli, ale nie wśród kotów. środek: zajmuje najwięcej miejsca i to nie bez powodu. Tutaj znajduje sie żołądek - jeden z najciężej pracujących organów.. Koniec podtrzymuje ogon uraz umożliwia siadanie. Do ciała doczepione są łapy, czyli kończyny. Dzięki nim możemy stać lub - jeśli uważamy, że jest to konieczne przemieścić się z punktu A do punktu B, np. z kuchni do salonu.

A tak na serio..
Czy wiesz, skąd się wzięło powiedzenie: "Tyle co kot napłakał?"- czyli bardzo mało. Koty wogóle nie pocą się i nie płaczą, dlatego stały się bohaterami tego powiedzenia.

Jadną z wielu cech, po jakich rozpoznaje się koty nierasowe jest wyraziste "M" na czole. Koty rasowe zwykle maja pręgi na łapach, ogonie i na bokach, a w ich sierści nie znajdzie się ani jednego białego włosa. Większość domowych pieszczochów jest krzyżówkami lub mieszańcami, co poznaje się po białym brzuchu lub łapach.

Niedawno odkryto, że koty zupełnie białe z niebieskimi oczami zwykle są głuche, choć wystarczy żeby sierść była dwubarwna albo żeby jedno oko było innego koloru a słuch funkcjonuje normalnie. Ale nie ma to wpływu na zdolności łowieckie ani stosunki z innymi kotami.
Matki noszą małe trzymając je za kark, wskazuje że jest to najlepszy sposób, by zapanować nad zwierzęciem, jeśli się broni. Widzimy teraz najbardziej okrutne zachowanie kota i często aż trudno uwierzyć że oglądamy to samo zwierzę. Bezlitośnie torturuje złapane stworzenie, podrzucając wysoko. Dla nas ludzi takie zachowanie wydaje się niezrozumiałe. To, co on robi, jest okrutne jednynie według ludzkich norm, a stanowi głęboko zakorzenioną część jego natury i jest akceptowane w świecie zwierząt.
Uczynić z kota przyjaciela, nie jest łatwo. Nie stara się być zrozumianym. Ma skomplikowane życie uczuciowe i często można go oskarżyć o rażąco interesowną miłość. Jako jego gospodarz niekoniecznie musiałeś zasłużyć na jego szczere przywiązanie - kot jest nawet zdolny ugryźć rękę, która go karmi i bez wahania wyprowadzie się z domu na wiele dni. To, jak dobrym okaże się towarzyszem, zależy w olbrzymiej mierze od ciebie jako właściciela. Oczywiście temperament zmienia się zależnie od rasy, ale jeśli poświęcisz wiele uwagi jakiemukolwiek kotu, zwykle wynagrodzi ci to dziesięciokrotnie.
Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Dlatego często nie może znaleźć małych kawałeczków (np. jedzenia) na podłodze.
Ludzie, którzy są uczuleni na koty, w rzeczywistości są uczuleni na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści. Jeżeli kot jest często kąpany, alergicy znacznie lepiej znoszą jego obecność.
Koty nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami.To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie.
Koty posiadają dodatkowy zmysł - połączenie zmysłu powonienia i smaku i dodatkowy receptor, tzw. organ Jacobsona w górnej części podniebienia. Cząsteczki zapachowe osiadają na języku, który po przyciśnięciu do błony śluzowej organu Jacobsona, wysyła impulsy nerwowe do mózgu.
Koty posiadają olbrzymią umiejętność uczenia się i dobrą pamięć, ale zapamiętują to, co jest wygodne i pożyteczne dla nich, nie dla ciebie. Pamiętają, co lubią jeść, i gdzie stoi miska z mlekiem czy kuweta. Pamiętają gdzie znajduje się najcieplejsze i najsłoneczniejsze miejsce w domu. Pamiętają, na które z wydawanych przez nie dźwięków zareaguje właściciel, oraz, zazwyczaj w porze posiłków, pamiętają własne imiona. Na zewnątrz znają położenie swojego terytorium i terytorium innych kotów. Wiedzą, czego się wystrzegać - np. kałuży i psów. Jak widać, pamięć kotów jest selektywna, dopiero odpowiednie szkolenie sprawi, że "zapamiętają" to, co chcesz, żeby pamiętały. Koty mogą także zapamiętywać ludzi i zwierzęta, z którymi miały kontakt. Rozpoznają, kto traktuje je dobrze, a kto źle.


Projekt i wykonanie
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę