napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna zachowanie kota wychowanie


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
WYCHOWANIE KOTA

Kot jest wyjątkowo czystym zwierzęciem, dlatego nauczenie go korzystanie z kuwety nie sprawia żadnych kłopotów. Pamiętajmy jednak o regularnym sprzątaniu większość czyścioszków nie skorzysta z kuwety, jeśli będzie brudna.

Wychowując kota w żadnym razie nie należy stosować bicia. Wraźliwość kota na ból jest obrzymia, a jego psychika nie znosi przymusu fizycznego. Jest bardzo wrażliwy i nigdy nie wybacza, ani nie zapomina danego mu klapsa.

Nie lubi też gdy na niego krzyczymy. Zdecydowane nie, powiedziane niskim tonem jest skuteczne, kiedy widzimy, że robi coś czego nie akceptujemy. Odzwyczajamy go od złego zachowania, strofując "nie wolno". Ostatecznie możemy psiknąć na niego wodą z rozpylacza do kwiatów co często i ja stosuję. Nie zawsze jednak to skutkuje bo kot i tak zrobi swoje. Kot ma bardzo wyczulony słuch, zwracaj się do niego cicho i łagodnie. Z tych samych powodów starajmy się nie trzaskać drzwiami, uwielbia spokój, nie budź go zatem, gdy śpi lub drzemie, nie strasz go i unikaj przy nim gwałtownych ruchów. Koty nie znoszą również głośnej muzyki.

Ważne jest ustalenie głównych zadań dla twojego kota już na początku, gdy przyniesiesz go do domu. Kot będzie oszołominy jeśli jednego dnia pozwolisz mu coś zrobić, a zakażesz następnego. Z góry uświadom kotu, gdzie może chodzić. Nie pozwól mu skakać na stół czy kuchenkę, gdzie może się sparzyć. Nie jest to takie proste sama wiem z własnego doświadczenia ale trzeba być stanowczym i pokazać kto jest ważniejszy w domu. Ucz twojego kota nagradzając go i karząc. Ton twojego głosu powinien dać mu do zrozumienia, czego chcesz od niego. Nigdy nie bij kota, tylko uderzaj go lekko palcem w czubek nosa.
Kotom nie brakuje inteligencji, potrafią wymyśleć rozwiązanie problemu i zastosować je. Kota można wiele nauczyć, o ile sam uzna , że jest mu to do czegoś potrzebne. W przeciwnym razie musimy dać za wygraną - nie pomogą ani kary, ani nagrody.

Ludzie często bywają niekonsekwentni wobec własnych zwierząt. Najpierw wychodząc z założenia, że kot jest szalenie niezależny - pozwala mu się niemal na wszystko. Ulubieniec łazi po stole, wyjada z talerzy, drapie meble. Nagle człowiek ma tego dość i gwałtwnie karci kota, gniewa sie na niego, aby nazajutrz znów pozwalać mu na wszystko. Takie metody jak zawsze muszą prowadzić do kompletnej dezorientacji i nerwowości u zwierzęcia. Zdenerwowanie kota można poznać po natychmiastowym wypadaniu u niego włosów.Pociągnąwszy ręką po okrywie włosowej można wówczas zebrać porządną garść włosów.

Kota należy wychowywać wyłącznie słowami oraz gestem. Uważam na podstawie doświadczenia, że trzymanie jednego kota jest dla niego udręką, podobnie jak udręką dla zwierząt jest trzymanie ich zbyt dużo na niewielkiej powierzchni. Każdy kot uczy się bardzo szybko i poznaje, jak daleko może się posunąć w swym zachowaniu. Jego pojętność i gotowość do dostosowywania się stwarzają opiekunowi możliwość, aby już w młodym wieku zwierzęcia wykształcić w nim pożądane sposoby zachowania . Istnieją przecież np. przedmioty do których dostęp musi być dla kota zawsze wzbroniony np. stół nakryty do rodzinnego obiadu. Każdy kot wymaga nadzoru, aby nie stał się tyranem.

Toteż właściciel kota powinien od początku postępować z nim konsekwentnie. W przypadku niektórych kotów wystarczą karcące słowa, inne wymagają energicznej kary. Bicie kota nie jest w żadnym wypadku instumenem wychowawczym, strach niszczy bowiem jego osobowość. Nie można także oczekiwać od niego rzeczy niemożliwych, sprzecznych z wrodzonym sposobem zachowania.


Projekt i wykonanie
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę