napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna zachowanie kota ruch i zabawa


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
RUCH I ZABAWA

W naturze kota leży instynkt łowiecki. Stara się on pochwycić wszyskto, co się porusza lub może poruszać. Niekoniecznie musi to być żywa mysz, którą kot chwyta, a następnie wypuszcza, aby na nowo złapać. Kulka zrobiona z pogniecionego papieru pobudza koty do zabawy, szczególnie wówczas, gdy słyszą szelest.

Zabawa jest to szczególnie ważne dla kotów trzymanych stale w mieszkaniu. Zabawa i ruch zapewniają ćwiczenie mięśni i zmysłów. Są zachętą do uczenia się oraz celowego postępowania. W przypadku kota trzymanego w mieszkaniu nauka przez zabawę ma inne znaczenie. Jednak również dla niego zabawa jest istotnym warunkiem prawidłowego rozwoju i dobrego stanu zdrowia. Na wolności kot ma do dyspozycji wszystko, co raduje kocie serce. Na ogół jego zabawy i gonitwy nie czynią żadnych szkód, najwyżej uprana bielizna sąsiada wisząca na sznurze złamanych kilka łodyg kwiatów na rabatce.

Tak więc jeśli to możliwe, zachęcajmy kota do pozostawanie w bliskości domu i ogrodu, a jest to możliwe w przypadku kotów wysterylizowanych. Wykastrowane kocury wykazują mniejsze zainteresowanie włóczęgą, podobnie kotki są spokojniejsze i nie nawołują kotów. Kot mający do dyspozycji ogród, w którym może się swobodnie poruszać, szybko odkryje swój ulubiony, dogodnie położony punkt obserwacyjny, z którego konroluje swoje terytorium.

Gdzie kot lubi siedzieć? Koty są uparte jeśli chodzi o wybór i korzystanie z określonych miejsc do przebywania i spania. Szukają one same dogodnych miejsc i są niezadowolone, gdy się je tam niepokoi. Niektóre miejsca w mieszkaniu mają dla kota szczególną moc przyciągającą. Wiele kotów faworyzuje miejsca usytuowane wyżej, które stworzają im lepszą widoczność i poczucie przewagi.

Niektóre miejsca wydzielające ciepło - okolice pieców czy grzejników, lub tez włączone radio albo telewizor są także chętnie wykorzystywane przez koty na legowisko. Ciemne schowki, głębokie dziury, a także miski i wanienki należą do ulubionych miejsc wypoczynku. Zachęcająco działają także otwarta szuflada oraz puste pudełko od butów.Koty mają szczególne i dość powszechne zamiłowanie do papierów. Niektóre kotki odpoczywają nawet na kartce papieru.

Łóżko daje kotu ciepło, poczucie bezpieczeństwa i bliskości człowieka, i dlatego jest taką dobrą kryjówką. To zabronione dla kota miejsce ma dla niego najwyższą siłę przyciągania. W umyśle miłośnika kota zaś toczą ze sobą walkę: znajomość wymagań higieny i sympatia dla zwierzęcia wynikająca ze znajomości jego pyschiki.

Nawet koty stale trzymane w mieszkaniu powinny korzystać ze świeżego powietrza. Jest rzeczą znaną, że koty z zamiłowaniem przesiadują na oknie. Bezpośredni kontakt ze świeżym powietrzem poprawia ich samopoczucie. Do tego dochodzi jeszczenie podniecające działanie informacji, które oko i nos kota orzymuje ze świata leżącego poza jego domem. Jednakże spoglądanie z zaciekawieniem z okna czy z poręczy balkonu kończyło się już nieszczęściem dla niejdnego kota. Upadki ze znacznej wysokości, a zwłaszcza uderzenie o twarde, kanciaste przedmioty jest nierzadko powodem ciężkich okaleczeń.

Aby ofiarować kotu chociaż namiastkę pobytu na świeżym powietrzu i nie lękac się równocześnie o jego życie i zdrowie, trzeba zainstalować w mieszkaniu odpowiednie zabezpieczenia.


Projekt i wykonanie
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę