napisz do mniemapa stronystrona główna


strona główna abc kociego zdrowia


  Strona główna
  Dlaczego kot?
  Pochodzenie
  Boskie zwierzę
  Anatomia
  Rozmnażanie
  Kocięta
  Żywienie
  ABC zdrowia
  Choroby zakaźne
  Zachowanie
  Koty rasowe
  Kocia literatura
  Kocie książki
  Kocie imiona
  Proste pytania
  Kocie przysłowia
  Ochrona kotów
  Ustawa
  Linki


 Koty w sztuce
 Koty na znaczkach
 Kot autorki strony
 Kocie tapety
 Koci humor


 Poleć nas
 Dodaj do Ulubionych
 Zobacz księgę
 Dopisz do księgi

Szukaj słowa:
KOCIE ZDROWIE

Większość kotów to zwierzęta nadzwyczaj zdrowe, odporne, z dobrym refleksem i bardzo sprawne, zdolne przetrwać, zgodnie ze swoimi legendarnymi dziewięcioma żywotami, w sytuacjach, w których zginą inne zwierzęta. Dobre poznanie własnego kota pozwoli nam szybko rozpoznać każdą zmianę w zachowaniu ulubieńca.

Naturalna odporność zdrowotna kota spada, gdy na dworze jest zimno i mokro, a zwierzę ma liche lub niewystarczające pożywienie. Podobnie jak ludzie, koty mogą też cierpieć z powodu złego funkcjonowania niektórych organów, jak choćby serce, nerki czy wątroba. Najlepszym lekarstwem jest w tej sytuacji zapobieganie chorobom. Musimy się upewnić, że nasz ulubieniec otrzymuje właściwą ilość dobrze zbilansowanego pożywienia. Kapryśny kociak może nie przyjmować pokarmów o opdowiedniej wartości odżywcze, niezbędnych do utrzymania się w doskonałej kondycji, a kot, który za mało pije, może w późniejszym wieku zachorować na nerki oraz cierpieć z powodu kłopotów z trawieniem.

Kot przebywający wyłącznie w mieszkaniu i najczęściej samotnie, staje się sfrustowany albo - zaczyna niszczyć otoczenie; bywa znudzony lub rozleniwiony. Brak ruchu, połączony ze złą dietą, prowadzi do otyłości, która z kolei może doprowadzić do licznych kłopotów zdrowotnych.
Właściwa pielęgnacja, dobre odżywianie i stała opieka weterynarza to gwarancja, że nasz pupil będzie cieszył się dobrym zdrowiem i długowiecznością.

Niestety wszystkiego się nie da przewidzieć. Jeśli jednak będziemy znali główne potrzeby organizmu zwierzaka, a zarazem zagrożenia, które mogą na niego czyhać, wielu z nich uda się nam uniknąć.

Przede wszystkim uważnie obserwujmy swojego kota. Zwierzę w dobrej formie ma apetyt, regularnie się wypróżnia, myje sierść i zachowuje się naturalnie. Pierwszym symptomem choroby jest całkowita lub częściowa utrata apetytu.

Większość kotów z ożywieniem oczekuje na regularne posiłki i w mgnieniu oka zjada całą zawartość miski. Niektóre osobniki są bardziej ceremonialne, ale każda zmiana w typowym zachowaniu kota powinna być dla nas sygnałem alarmowym.


Na podstawie książki:"Kot" z serii Dbaj o swoje zwierzęta

OZNAKI ZDROWIA

Oczyczyste, bez krwawych plam; niewidoczna trzecia powieka, bez wydzielin i wycieków
Apetytdobry, utrzymywanie wagi przez osobniki dorołe, właściwy wzrost kociąt; nie występują uporczywe wymioty
Brzuchbez ran, narośli i wrzodów, nie rozdęty i niezbyt wraźliwy na dotyk
Moczoddawanie moczu bez trudności, bez bólu. Typowym zachowaniem dla kocurów jest spryskiwanie małymi ilościami moczu domu i ogrodu jako swojego terytorium
Odbytczysty, bez plam, nie trzeba przemywać, nie wystęują uporczywe zaparcia czy biegunki
Oddychanieciche i regularne; bez sapania i kasłania
Okrywaczysta, dobrze zadbana, błyszcząca, wolna od pasożytów, ich jajeczek i odchodów, martwych włosów i łupieżu. Nie ma łysych plam ani strupów
Pazurynie rozdwojone, bez przerastania, bez kolców lub uszkodzonych poduszeczek
Poruszanie sięswoboda ruchu, sprawność, giętkość stawów i chodu, ciężar równo rozłożony
Skóramiękka, bez strupów, stanów zapalnych, pasożytów i owrzodzeń
Stoleczagrzebywanie kału, oprócz sytuacji, kiedy to kocury oznaczają terytorium tak jak psy. Brak uporczywych zaparć i biegunek
Uszynastawione na wychwytywanie dźwięków; bez wydzielin; żadnych podrażnień czy zadrapań ani potrząsania głową
Zachowanie sięostrożne, spokojne podczas odpoczynku, szybka reakcja na dźwięki; cichy i zadowolony
Zęby i dziąsłaczyste zęby, bez kamienia, białe lub żółtawe, dziąsła różowe, bez stanów zapalnych





Projekt i wykonanie
Wszelkie prawa zastrzeżone
w górę